Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Škrkavka kočičí (lat. Toxocara cati) je parazitický červ, který způsobuje toxokarózu. Viz také škrkavky.

Nemoc z kočičího škrábnutí je lidové označení pro bartonelózu.

Škrkavka dětská (lat. Ascaris lumbricoides) je parazitický červ, který způsobuje askariózu. Dospělí samečci měří přibližně 20 cm, samičky až 35 cm. Průměr škrkavek je 3 až 5 mm. Obrázek: Dospělá samička škrkavky dětské. (Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128661. Viz také škrkavky, askarióza, roup dětský.

Škrkavka prasečí (lat. Ascaris suum) je parazitický červ, který způsobuje askariózu u prasat. Touto škrkavkou se však může nakazit i člověk: v riziku infekce bývají lidé, kteří chovají prasata nebo používají surový prasečí hnůj jako hnojivo. Vajíčka škrkavky prasečí mohou přežívat v půdě až 10 let, jsou velmi odolná a mohou přežít mráz a extrémní horko. Viz také škrkavky, askarióza.

Škrkavka psí (lat. Toxocara cani) je parazitický červ, který způsobuje toxokarózu. Viz také škrkavky.

Škrkavky jsou parazitičtí červi, kteří napadají lidi i zvířata. Rozlišujeme různé druhy škrkavek, přičemž z pohledu lékařů jsou nejvýznamnější: škrkavka dětská – způsobuje askariózu u člověka, škrkavka prasečí – způsobuje askariózu u prasat (ale touto škrkavkou se může nakazit i člověk), škrkavka kočičí a škrkavka psí – obě způsobují toxokarózu. Viz také parazitičtí červi.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků